Zadanie nr 3. rozstrzygnięte!

Rozstrzygnęliśmy trzecie i zarazem ostatnie już zadanie w naszej tegorocznej czytelniczej zabawie. Zanim ogłosimy zwycięzców, kilka słów podsumowania.

Zadanie polegało na tym, żeby:
A.    wybrać ciekawą książkę napisaną w XXI wieku,
B.    zachęcić do jej przeczytania kogoś, kto będzie żył w przyszłości,
C.    skonstruować kapsułę czasu i ukryć w niej przekaz zachęcający do przeczytania wybranej książki.

Zadanie było więc wielostopniowe, a przez to z pewnością trudniejsze od innych. Okazało się jednak wdzięcznym tematem do wykazania się pomysłowością, brawurą, a niekiedy też odrobiną szaleństwa (co jurorzy zawsze chętnie doceniają – byle wszystko odbywało się w ramach przepisów BHP). Jak zwykle mogliśmy przeczytać w sprawozdaniach opinie z dwóch krańców skali – od narzekania, że zadanie było bardzo trudne albo „dziwne” (co jednak można było też potraktować jako komplement), aż po zachwyty (faktyczne), że zadanie jest super i daje pole do popisu. Taką też mieliśmy nadzieję, wymyślając je. Wydawało nam się, że tworząc kapsułę czasu i wysyłając ją w przyszłość (choćby i za pośrednictwem strychu albo dziury w murze), nasi gracze będą mogli poczuć się jak konstruktorzy bezzałogowej sondy kosmicznej Pioneer, którą wysłano w kosmos ponad 40 lat temu ze słynnym przekazem o nas, Ziemianach, wygrawerowanym na aluminiowej płytce z myślą, że może kiedyś jakieś istoty ją odczytają…

No dobrze, może trochę w tym przesady, ale oglądając zdjęcia z wykonania zadania, mogliśmy zauważyć wielkie zaangażowanie i niekłamaną przyjemność z robienia czegoś nietypowego i nastawionego na przyszłość. Zwykle uczniowie (ale nie tylko oni) żyją tu i teraz i nie wybiegają myślami zbyt daleko do przodu – no chyba że są akurat w ostatniej klasie i czeka ich zmiana szkoły. Myśląc o przyszłych czytelnikach, mogli pomyśleć o przyszłości w kategoriach ogólnych, a nie tylko o własnych planach – więc pod tym względem zadanie wydawało nam się atrakcyjne i pożyteczne. Możemy śmiało powiedzieć, że niemal wszystkie drużyny wywiązały się z tego zadania doskonale. W bardzo wielu wypadkach dobór książek był przemyślany i podyktowany szczerą wiarą w to, że polecana książka jest warta tego, by czytano ją także za wiele lat.

Oglądanie prac sprawiło nam wielką przyjemność, mimo że jak zwykle podczas oceniania jurorzy napotkali na ten sam problem – jak spośród wielu prac spełniających założone kryteria wybrać te, które należy nagrodzić? Nie da się ukryć, że zadanie jurorów naszej gry jest trudniejsze niż ocenianie przez nauczycieli szkolnych prac uczniów. Dokładniej dylematy jurorów opisujemy w kolejnym wpisie – podsumowującym całą tegoroczna edycję gry. Zachęcamy do przeczytania go, bo może wówczas decyzje jurorów będą mogły być lepiej zrozumiane.

Teraz już czas na ogłoszenie wyników 3 etapu gry. Oto one:

I miejsca i 10 kapsli Między nami:
Żuczki Czytacze z Kielc
Lekturomanki z Szymanowa

II miejsca i 8 kapsli Między nami:
Rozśpiewane Buziaki ze Świebodzina
Jadwiżyńskie Delfy z Piły

III miejsca i 6 kapsli Między nami:
Mali Poeci ze Złotników Kujawskich
Wczytani z Pszenna
Asy z 6 Klasy z Rososzycy
Władcy Świata Książek z Zaborowa

Wyróżnienia i 4 kapsle Między nami:
Klub Moli z Oleśnicy
Czytofani z Czerwonaka
Czytacze z Tarnowa
Paka Szóstaka z Krosna
Przyjaciele Książek z Kamienicy Polskiej
Strażnicy Marzeń z Lubocina
Pożeracze Liter z Sanoka
Spółgłoskowcy z Sanoka
Zaczytani z Jędrzejowa
Poloniści Magiści z Krotoszyn
Nieziemscy Czytelnicy z Niebylca
Bajkożercy ze Śledziejowic

Gratulujemy!