Rozpoczynamy nową edycję gry Między nami czytelnikami.
Wszyscy, którzy brali udział w dwu poprzednich edycjach, wiedzą, że gra polega na wspólnym działaniu na rzecz krzewienia czytelnictwa. Zespoły-klasy wykonują wyznaczone zadania, które są zarówno pożyteczną zabawą, jak i promocją wśród kolegów
i dorosłych „zdrowego trybu życia” z książką w ręku. Od początku staramy się tak formułować wyzwania, żeby możliwości ich realizacji były rozległe i pozbawione ciasnych ram. Liczymy na pomysłowość i różnorodność. Jak dotąd nie zawiedliśmy się na naszych graczach, którzy za każdym razem nas zaskakiwali.
Jesteśmy pewni, że i w tej edycji będzie podobnie. Zwłaszcza że, jak przypuszczamy, do drużyn, które już znają grę, dołączą nowe – równie pomysłowe i ambitne!
W czasie trwania poprzedniej edycji dochodziły do nas głosy, że większość zadań ma charakter „okołoczytelniczy”, czyli że nie zawsze wymagają czytania od samych uczestników, a za to zmuszają ich do aktywności innego rodzaju – na przykład happeningu. Taki był nasz zamiar. Uznaliśmy bowiem, że promocja czytania wymaga, aby było głośno i widocznie. Chcieliśmy pokazać radosnych ludzi, którzy dobrze się bawią, bo tak ich do życia usposobiło czytanie. Oglądając zdjęcia i czytając relacje z wykonanych zadań, zyskaliśmy pewność, że to działa.
Żeby nieco urozmaicić obecną edycję postaramy się, w miarę możliwości, tak sformułować nasze zadania, aby ich realizacja nie tylko promowała czytelnictwo u innych, ale też dawała dobry przykład – pokazywała graczy czytających (albo piszących) ciekawe teksty.
Zadania będą trzy. Pierwsze zostanie ogłoszone w najbliższym tygodniu. Ostatnie w marcu, tak aby najpóźniej w połowie maja wyłonić zwycięzców. W wyznaczaniu terminów realizacji poszczególnych zadań będziemy brać pod uwagę przerwy świąteczne
i ferie, które w poszczególnych województwach rozpoczynają się w różnych terminach.
Za każde zadanie, tak jak w poprzednich edycjach, będziemy przydzielać punkty – kapsle Między nami. Szczegóły punktowania oraz regulamin gry można znaleźć w zakładce „O grze”.
Aby zgłosić swoją klasę (lub klasy), należy wypełnić odpowiedni formularz i odesłać go pod adresem e-mail czytamy@gwo.pl
do końca listopada.
Pobierz formularz zgłoszeniowy – doc
Nauczycieli, którzy dotąd nie brali udziału w grze, zapraszamy do prześledzenia przebiegu zeszłorocznej edycji. Zachęcamy też, aby zajrzeć do artykułów z edycji 2013/2014, kiedy wspólnie z 20 000 uczniów opracowaliśmy ranking najchętniej czytanych książek i zebraliśmy kilkaset tytułów wartych polecenia.