Opis zadania
Pomysł na udział w konkursie podsunęła nam nasza wychowawczyni. Spodobało nam się pierwsze zadanie, dotyczące tworzenia żywych obrazów. Byliśmy właśnie w trakcie czytania „Zemsty” Aleksandra Fredry, więc zdecydowaliśmy, że zachęcimy innych do poznania treści tej komedii – wcale niełatwej w odbiorze dla współczesnego młodego czytelnika. Kiedy na lekcji zaznajomiliśmy się z genezą tego utworu, okazało się, że jest ona związana z ruinami zamku w Odrzykoniu, który zamieszkiwali kiedyś skłóceni sąsiedzi – Skotnicki i Firlej. Stwierdziliśmy, że wybierzemy się na wycieczkę do ruin zamku nazywanego Kamieniec.
Potem zaczęło się gromadzenie strojów i rekwizytów. Mamy uczniów – nie tylko z naszej klasy – przetrząsały strychy i szafy w poszukiwaniu odpowiednich elementów garderoby. Nieoceniona była również pomoc pani od historii. Aby lepiej przygotować się do tworzenia żywych obrazów, zorganizowaliśmy inscenizacje fragmentów „Zemsty”.
24 listopada wzięliśmy udział w klasowej wycieczce do Odrzykonia. Pan przewodnik uzupełnił naszą wiedzę, dotyczącą historii zamku i oprowadził po zachowanych pomieszczeniach. Później przebraliśmy się w stroje i wcieliliśmy się w role bohaterów „Zemsty”, świetnie się przy tym bawiąc. Fredro zerkał na nas z portretu i mamy wrażenie, że uśmiechał się życzliwie.
Sprawozdanie z naszej wycieczki zamieściliśmy na stronie internetowej szkoły.
Kiedy obejrzeliśmy nasze zdjęcia, pojawił się problem, które wybrać. Pomogli nam w tym uczniowie naszej szkoły. Głosując, zdecydowali, które żywe obrazy najlepiej nadawałyby się na ilustracje do komedii Fredry. Po wywołaniu zdjęć zrobiliśmy plakaty promujące czytanie i powiesiliśmy w widocznych miejscach w szkole. Na każdym znalazło się jakiś rymowane hasło, np.”Kto za czytanie się zabiera, wcielić się może też w bohatera”, „Czytaj Fredrę razem z nami, zamiast się włóczyć gdzieś wieczorami”.
Następnie ogłosiliśmy konkurs – kto dopasuje do największej liczby zdjęć odpowiednie cytaty, otrzyma ocenę celującą z języka polskiego. Miło nam obwieścić, że ze szkolnej biblioteki zniknęły wszystkie egzemplarze „Zemsty”.