Opis zadania
Książka XXI wieku? Przed nami trudne zadanie. Każdy z nas ma ulubione książki, które wydano przed 2000 rokiem, a są to publikacje, które są nośnikami wartości uniwersalnych i dzięki temu są nadal aktualne. Książki takich autorów jak: Stanisław Lem, Antoine de Saint-Exupéry, czy George Orwell, należą do naszych ulubionych dzieł. Wymogi konkursu zmusiły nas jednak do zawężenia pola zainteresowania. Skoncentrowaliśmy się zatem
na książkach wydanych po 2000 roku. Postanowiliśmy napisać recenzję książki „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins, stworzyć ilustrację do książki Joanne Kathleen Rowling „Fantastyczne zwierzęta”, narysować i napisać własne dialogi do mangi Kurotshisuji, stworzyć plakat do cyklu powieści „Baśniobór” oraz zilustrować bohaterów mangi „Naruto”.
Recenzję napisała uczennica klasy 2e: Natalia Sobiegraj , a ilustrację do książki „Fantastyczne zwierzęta” opracowała Karolina Krok, uczennica klasy 2c. Niektórzy uczniowie należący do Klubu Moli są miłośnikami mangi. Zdecydowali się narysować autorski komiks inspirowany japońskimi wydawnictwami animowanymi . Klaudia Wróbel, uczennica klasy 3c, narysowała swoją wersję fabuły, czerpiąc z ulubionej Kurotshisuji. Klaudia narysowała ilustracje do tekstu, który sama zredagowała. Wykreowała sceny i dialogi od początku do końca samodzielnie. Zastosowała inspirację w zakresie wizerunku postaci. Pozostałe elementy komiksu są autorskie
i oryginalne.
Michał Różycki, uczeń klasy 2e , zafascynowany „Naruto”, narysował ilustracje swoich ulubionych bohaterów.
Marta Sztucka, uczennica klasy 3a, namalowała pastelami plakat inspirowany treścią książek z cyklu „Baśniobór” Brandona Mulla. Autor książek wprowadza czytelników w fantastyczny świat wyobraźni, w którym wszystko jest możliwe. Adresaci literatury fantasy czytając książki Brandona Mulla odczuwają satysfakcję przekraczając granice nudnej rzeczywistości. Celem plakatu jest zachęcenie przyszłych pokoleń do podróży w świat fantastycznych postaci i zjawisk nadprzyrodzonych.
Wybrane przez nas książki reprezentują przekrój zainteresowań współczesnej młodzieży, która poprzez słowo
i obraz pragnie dotrzeć do przyszłych pokoleń entuzjastów czytania, bo „kto czyta książki, ten żyje podwójnie”.
Plakaty, komiksy i recenzja zostały umieszczone w Kapsule Czasu, której nadano charakter archaiczny. Old schoolowa walizka ma symbolizować ponadczasowość literatury, która fascynuje poza wymiarem czasu
i przestrzeni. Bo jak powiedziała Wisława Szymborska: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką ludzkość wymyśliła”
Zdecydowaliśmy, że ocenie jury, mają być poddane trzy prace: recenzja Natalii Sobiegraj, komiks na podstawie Kurotshisuji Klaudii Wróbel oraz plakaty Marty Sztuckiej, będące zachętą do przeczytania książki “Baśniobór”.
Film, będący fotorelacją z realizacji zadania trzeciego gry czytelniczej oraz zdjęcia prac zostały zamieszczone na stronie Szkolnego Centrum Biblioteczno-Informacyjnego, a także na stronie szkoły oraz na Facebooku Gimnazjum nr 3 im. Podróżników i Odkrywców. Autorem filmu jest Jakub Rogala, uczeń klasy 2e.
Uczniowie szkoły uczestniczyli na każdym etapie procesu tworzenia prac. Przychodzili do biblioteki, zadawali pytania Klubowiczom odnośnie książek, które były inspiracją do tworzenia prac. Wykazali duże zainteresowanie przesłaniem Kapsuły Czasu.
Zamieszczenie zdjęć materiałów tekstowych i graficznych, które w Kapsule Czasu, zostały przekazane przyszłym pokoleniom, na stronie szkolnej i bibliotecznej, na Facebooku oraz na kanale YouTube, przyczyniło się na pewno do popularyzacji czytelnictwa wśród młodzieży.
Recenzja:
„Igrzyska śmierci”
Często przechodzimy obok książek i nie zwracamy na nie uwagi, ponieważ nie podoba nam się okładka, tytuł, leży w dziale dla młodzieży, lub nie jest w zgodna
z naszymi zainteresowaniami. Moim zdaniem obok „Igrzysk śmierci” nie powinniśmy przechodzić obojętnie. Autorką tej niesamowitej książki jest Suzanne Collins, którą
do napisania powieści zainspirowały rzeczy, które widziała w codziennym życiu,
np. programy telewizyjne. Pierwszą część „Igrzysk śmierci” opublikowana w 2008 roku. Książka bardzo szybko znalazła się na szczytach wielu rankingów. Od razu skradła serca czytelników, głównie młodzieży. Suzanne Collins została uznana przez tygodnik ‚”Times” za jedną z najbardziej wpływowych ludzi 2010 roku. Na podstawie książki powstał także film.
Akcja powieści toczy się w Panem, którego stolicą jest bogaty Kapitol.
W tym kraju ludzie nie czują się bezpiecznie, panuje reżim, mieszkańcy odczuwają głód
i niepokój. Najgorsza sytuacja panuje w dwunastym dystrykcie, gdzie mieszka bohaterka Katniss Everdeen wraz z siostrą i matką. Jest ona głową rodziny i musi się o wszystko troszczyć. Okrutne władze co roku wybierają z każdego dystryktu chłopca i dziewczynkę, którzy mają wziąć udział w walce na śmierć i życie.
Moim zdaniem książka pozwala zapomnieć o wszystkim i wczuć się w akcję powieści. Pierwszoosobowa narracja powoduję, że możemy wejść do świata bohaterki, jej myśli, uczuć. Akcja toczy się w przyszłości, ale mimo to odzwierciedla nasz realny świat. Tematem utworu jest walka na śmierć i życie, wydaje się to nieosiągalne, jednak codziennie mamy do czynienia z taką bitwą. Autorka, mimo tak drastycznej tematyki akcję powieści utrzymała w umiarkowanym tonie. Jednak książka jest dynamiczna
i pełna zwrotów akcji, co powoduje, że czytelnik chętniej po nią sięga. Historia pokazuje
jak mieszkańcy są przedmiotowo traktowani, a władza stoi na pierwszym miejscu.
Ta powieść jest warta przeczytania, ponieważ możemy się w niej natknąć na sytuacje dla nas znane, które mają miejsce we współczesnym świecie. Pokazuje nam taż, że potknięcia ludzi są wykorzystywane, np. w programach telewizyjnych. Jest to książka, która daje przyjemność z czytania, rozrywkę ale jednocześnie pozwala na chwilę refleksji. Mimo, że powieść jest przeznaczona dla młodzieży, to moim zdaniem, każdy powinien ją przeczytać i zetknąć się z problemami, które są dookoła nas. Nikt nie powinien przejść obok niej obojętnie.
Natalia Sobiegraj