Zadanie numer 3 okazało się nie byle jakim wyzwaniem. Na pozór proste i zrozumiałe, ale diabeł tkwi w szczegółach. Strażnicy Marzeń z dużym entuzjazmem przystąpili do realizacji zadań, bez problemu stworzyli listę ulubionych lektur, do których na pewno z chęcią również zajrzą przyszłe pokolenia. Wybór był trudny, bo każdy miał swoje ulubione utwory, ale w końcu lista została zamknięta. Znalazły się w niej książki napisane w XXI wieku:
1. PAWEŁ BERĘSEWICZ „Wielka wyprawa Ciumków”
2. JOANNA OLECH „Pompon w rodzinie Fisiów”
3. JOANNA OLECH „Gdzie diabeł mówi do usług”
4. FRANCESCA SIMON „Dziennik Cwaniaczka”
5. HOLLY WEB „Czaruś, mały uciekinier”
6. SEMPE,GOSCINNY „Nowe przygody Mikołajka”
7. ANDRZEJ MALESZKA „Magiczne drzewo”
8. MONY WITCHER „Dziewczynka z szóstego księżyca”
9. Nela – mała reporterka „Na tropie przygód”
10. ROBERTO SANTIAGO „Najfutbolniejsi. Tajemnica śpiących sędziów”
11. WOJCIECH CESARZ „Pamiętnik grzecznego psa”
12. PAWEŁ WAKUŁA „Jagiełło … pod prysznicem”
To tylko przykładowe tytuły i pomysły Strażników Marzeń.
Następnie drużyna zajęła się kapsułą czasu – pomysły były różne od budowli drewnianych po klocki Lego. W końcu postawiliśmy na plastik – przecież to tworzywo potrzebuje około pięćset lat na degradację w środowisku. Z jednej strony bardzo praktyczne, a z drugiej zmora współczesnych ekologów, ale jedno jest pewne na kapsułę czasu nadaje się idealnie. Z tych plastikowych butelek postanowiliśmy wykonać kwietnik, ponieważ doszliśmy do wniosku, że wcale coś nie ukrytego może być tak naprawdę ukryte. Nasz „Ogród Literacki”, bo tak nazwaliśmy naszą kapsułę czasu, zawisł na szkolnym korytarzu przy wejściowych drzwiach. Od razu zrobiło się kolorowo i wesoło. W butelkach ukryliśmy zwoje papieru, na których zostały wypisane tytuły utworów dla przyszłych pokoleń oraz naszą zachętę, a uwagę odwróciły piękne petunie. Liczymy na spostrzegawczych.
Na koniec została do wykonania „zachęta”. Strażnicy Marzeń przystąpili do działania. Nagraliśmy krótki filmik, w którym reklamujemy książkę Roberto Santiago pt. Najfutbolniejsi. Tajemnica śpiących sędziów”. To zadanie na pozór wydawało się bardzo proste, ale szybko uczniowie przekonali się, że praca aktora jest żmudna i wyczerpująca. Próba nagrania tego filmiku nie udała się na szkolnym boisku, ponieważ szum wiatru zakłócał dialogi bohaterów. Wówczas przenieśliśmy się na szkolny korytarz, ponieważ nasza szkoła nie dysponuje niestety salą gimnastyczną. Ponownie mijały kolejne nagrania, ponieważ ciągle nam coś zakłócało spokój studia nagrań. Aż ostatecznie nagraliśmy filmik na boisku. https://www.youtube.com/watch?v=47I-8ZZ2O6w&feature=youtu.be
Wykonanie zachęty numer dwa, polegało na przygotowaniu kotów z plastikowych butelek. Nasza szkoła nie ma sali gimnastycznej, ale mamy przepiękny park, a więc postanowiliśmy go wykorzystać. Przygotowane koty znalazły się w szkolnym parku na drzewach, a w środku umieściliśmy fragmenty proponowanych książek. Ktoś, kto będzie szukać chwili odpoczynku, jak przy lipie Kochanowskiego, może sobie poczytać wybrany fragment powieści. Kto wie, może ktoś za kilkadziesiąt lat znajdzie w naszym parku inspiracje? Ta forma nam się tak spodobała, że postanowiliśmy ją od razu przetestować, a że dzieciaki z naszej szkoły lubią się bawić i czytać, to długo nie trzeba było ich namawiać. Zabawa polegała na tym, że szóstoklasiści otrzymali listę propozycji książkowych przygotowanych przez Strażników Marzeń i musieli dopasować fragmenty tekstów do ich tytułów. Zabawa się wszystkim podobała, przy okazji zachęciła szóstoklasistów do przeczytania książek, których jeszcze nie znają. Myślę, że ta zachęta przyniesie swoje efekty w przyszłości, skoro znalazła swoich zwolenników już dzisiaj. Zapraszamy serdecznie do naszego parku w Lubocinie.
Trzecia zachęta to „tekst – kształt” i powieść Wojciecha Cesarza pt. „Pamiętnik grzecznego psa”. Strażnicy Marzeń poświęcili sporo czasu na tę ilustrację – reklamę, a efekt jest widoczny na dołączonym zdjęciu. Kto wie, może kogoś przekona się do przeczytania tej przezabawnej książki. Zwierzaki w naszej klasie zawsze zajmowały zaszczytne miejsce, w literaturze także.
Zadanie trzecie było dla Strażników Marzeń prawdziwym wyzwaniem, a przy tym świetną zabawą. Dziękujemy za te wrażenia i pozdrawiamy. Za rok na pewno dołączymy do ekipy „między nami czytelnikami”.
Szkoła Podstawowa im. Jana Drzeżdżona w Lubocinie
Klasa 4, Strażnicy Marzeń
38 kapsli Między nami
wyróżnienie za 3 zadanie