Opis zadania
„Mali poeci” – odsłona druga
Witamy organizatorów i jury kolejnej edycji Gry czytelniczej „ Między nami czytelnikami”.
Postawiliśmy na zeszłoroczną nazwę naszej drużyny propagującej czytelnictwo, chociaż już tacy mali nie jesteśmy. Jak by nie patrzeć , to już szósta klasa. Ostatnie zadanie w ubiegłej edycji zakończyliśmy sukcesem, a wiadomo sprawdzonego składu się nie zmienia… Tyle tytułem wstępu.
Nowe zadanie, nowe wyzwania. Nie ukrywamy, że bardzo spodobał się nam pomysł „żywego obrazu”. Daje ono tyle możliwości, przecież literatury to nic innego jak obraz słowem malowany. Tyle kartek do przeczytania, utworów czytanych , które wypada sobie przypomnieć. To nasz żywioł! Już na początku pomyśleliśmy, że włączymy do działania całą naszą klasę. Zaproponowaliśmy zabawę w tworzenie literackich obrazów. Z najlepszych klasowych pomysłów wybierzemy te, które wyślemy na konkurs. Po wyjaśnieniu zasad wszyscy zabrali się za czytanie książek ( wyłonionych w klasowym plebiscycie), aby znaleźć odpowiednią scenę. Po literaturę sięgnęli nawet ci, którzy kręcą nosem na słowo: książka. Uśmiechaliśmy się pod nosem, ryba chwyciła haczyk. Chęć zaprezentowania najlepszego obrazu niwelowała niechęć do czytania. A co najważniejsze, czytały całe rodziny, bo kto jak nie rodzice , mogą stworzyć dekoracyjne cudeńka. To dzięki ich wsparciu powstawały elementy scenografii, rekwizyty, stroje. Efekty wspólnej pracy stały się widoczne. Powstały żywe obrazy, było ich sześć. Szkoda, że możemy przesłać tylko trzy. Stworzone obrazy zostały sfotografowane( niestety, czytanie wychodzi nam lepiej niż fotografia). Stworzyliśmy też prezentację, umieściliśmy fotografie na stronie internetowej szkoły i ogłosiliśmy konkurs dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę. Na podstawie fotografii należało podać tytuł książki , z której pochodzi prezentowana scena. To nie wszystko, do odpowiedzi należało dołączyć w dowolnej formie fragment ją opisujący ( dozwolone były fotografie, rękopisy, forma drukowana). Co musieli zrobić uczestnicy konkursu? Oczywiście czytać! Cel osiągnięty, uczniowie, społeczność lokalna czytała. Byliśmy szczęśliwi, gdy docierały do nas prawidłowe odpowiedzi. Nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy uczestnicy ograniczyli się w trakcie czytania tylko do wybranych fragmentów, ale mamy nadzieję, że książki zostały przeczytane w całości. W końcu książka to magia. A kto oprze się magii? Z naszą prezentacją poszliśmy do przedszkola. Czytaliśmy fragmenty do prezentowanych obrazów. Mamy nadzieję, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym….. na starość sięgnie po książkę. Oby nie czekały rzeczywiście do starości.
Pozdrawiamy i czekamy na kolejne fascynujące zadanie.
P.S. Konkurs internetowy miał też tradycyjną odsłonę – gazetkową. Odpowiedzi można było dostarczać opiekunom naszej grupy „ Mali Poeci”.