Jak ten czas szybko biegnie… niedawno zaczynaliśmy swoją przygodę z Grą Czytelniczą, a tu już czas opowiedzieć o naszym ostatnim wykonanym zadaniu. Czas, właśnie on gra główną rolę w tym zadaniu. Zostawić dla potomnych Kapsułę Czasu, a w niej( naszym zdaniem) ponadczasowe książki.
Nasz wybór padł na : „ Baśniobór” , „Pamiętnik Blumki” i „ Omegę” . Chcieliśmy, aby w naszej kapsule znalazły się książki sięgające różnych dziedzin, tematów i czasów.” Omega” to świat współczesny, bliski nam, 13-latkom. Gry komputerowe, świat wirtualny, plusy i minusy cywilizacji internetowej, problemy dojrzewania- to główne kryterium naszego wyboru.
„ Pamiętnik Blumki” to historia, ale historia prawdziwa, tragiczna, która spotkała naszych równolatków. Książka wzbogacona jest ilustracjami prezentowanych bohaterów i zdarzeń. Pokazuje piękne idee Janusza Korczaka, dyrektora Domu Sierot w Warszawie. Dziecko wychowane bez rodziców, wcale nie musi być wychowane bez miłości. Ma swoje pasje, radości , umie się cieszyć dniem codziennym .Nawet wtedy, gdy kolejny dzień jest zapowiedzią największej w dziejach wojny i zagłady.
I ostatni wybór padł na „Baśniobór”, dlaczego? Ponieważ baśnie towarzyszą nam od zawsze. Zmieniają się bohaterowie, otaczająca rzeczywistość, ale świat magii , wróżek, walki dobra ze złem pozostaje od wieków taki sam. Kendra walczy o przetrwanie tajemniczego rezerwatu. Przygody bohaterów są pasjonujące, a styl i słownictwo autora zapewniają naprawdę ciekawą lekturę dla każdego ,bez względu na wiek. Każde pokolenie wychowało się na baśniach, a teraz możemy zaproponować nową odsłonę starych motywów.
Tym razem przygotowując się do realizacji zadania, postawiliśmy na film. Nakręciliśmy wywiad z bohaterem będący zapowiedzią mającej powstać książki, nową wersję kultowych „ Sensacji XX wieku” oraz videobloga głównej bohaterki „Omegi”. Dekoracje do filmów wykonaliśmy osobiście . Naszą pracę uwieczniliśmy, zamieszczając filmy w serwisie YouTube oraz nagrywając na płytę CD, która znajdzie się w kapsule.
Kolejne zadanie, wykonanie kapsuły czasu- to było praca dla naszych kolegów z klasy piątej. Powstało kilka propozycji, ale nam spodobało się wykorzystanie starej kasetki na pieniądze, oczywiście w wersji ulepszonej.
Klasy trzecie , po zapoznaniu z fragmentami książki „ Baśniobór” przygotowały kostiumy iście z czarodziejskiego rezerwatu i towarzyszyły ( obok motyli, które także do nas zawitały) w zakopywaniu kapsuły na szkolnym placu apelowym, bo takie miejsce właśnie wybraliśmy. O uroczysty „ pierwszy sztych” poprosiliśmy Pana Dyrektora. Następnie wbiliśmy tabliczkę ( wykonaną przez ucznia) upamiętniającą miejsce złożenia kapsuły. Powstała również e-kapsuła, na wypadek zniszczenia tej materialnej. Jej otwarcie będzie możliwe dopiero za 10 lat. Na razie zegar odmierza czas. Oto jej adres: e-kapsuła malipoeci.cba.pl
Kończy się kolejny rok szkolny, ostatnie zadanie wykonane. Pora pomyśleć o wakacjach. Ale już dziś wiemy, że nie rozstajemy się z zadaniami Gry Czytelniczej na zawsze. Do zobaczenia po wakacjach.
Złotniki Kujawskie, 25 maja 2017r.
Nieznany Adresacie!
Jesteśmy uczniami Szkoły Podstawowej w Złotnikach Kujawskich. Tworzymy 15-osobową grupę Małych Poetów . Bierzemy udział w zabawie organizowanej przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, polegającejna promowaniu czytelnictwa. Organizatorzy wyznaczają nam zadania, a my je realizujemy. Tym razem mieliśmy wykonać kapsułę czasu, w której w oryginalny sposób umieścimy informacje o książkach XXI wieku, które chcielibyśmy, żebyście przeczytali Wy – odkrywcy tej kapsuły. Skoro czytacie ten list, to znaczy, że połowa zadania się udała. Teraz przyjrzyjcie się zawartości kapsuły.
Umieściliśmy w niej materiały mające zachęcić Was do czytania. Uznaliśmy, że zrobimy to w dość niekonwencjonalny sposób. Zdecydowaliśmy się na trzy pozycje książkowe. Nie będziemy zdradzać już ich tytułów, bo nie mielibyście zabawy oglądając kolejne filmiki. Wyjaśnimy tylko, dlaczego właśnie te trzy pozycje znalazły się na naszej liście. Nie wiemy, kiedy otworzyliście kapsułę. Może minęło kilka lat, kilkanaście (wtedy byłaby możliwość spotkania) kilkadziesiąt, a może kilkaset? Może jesteście naszymi córkami, synami, wnuczkami, prawnuczkami? Jedno jest pewne decydując się na te, a nie inne pozycje, chcieliśmy pokazać nas, dzieci początku XXI wieku. Przekrój naszych propozycji jest dość szeroki. Jedna z książek sięga lat 30-tych XX wieku. Znalazła się w kręgu naszego zainteresowania z racji tradycji, wspólnej tożsamości, która przecież nie zrodziła się, dziś, teraz, ale trwa od wieków, sięga czasów wielu pokoleń naszych przodków. Kolejna opowieść opisuje czasy współczesne. Książka może być niejako portretem nas, nastolatków . Ostatni nasz wybór pokazuje świat w ujęciu fantastycznym, niemalże baśniowym. Doświadczenie mówi nam, że ludzkość od zawsze lubiła bajanie, więc i Wam ta książka powinna przypaść do gustu.
Oczywiście to, co napisaliśmy, to tylko zarys naszego projektu. Zachęcamy do sięgnięcia po inne materiały, które – nie mamy wątpliwości – przekonają Was do czytania.
Mali poeci z opiekunkami
PS.
Do listu dołączamy adres awaryjnej kapsuły czasu, w razie, gdyby materiały w tej kapsule uległy zniszczeniu.
http://malipoeci.cba.pl/