„Książki – okręty myśli żeglujące po oceanach czasu i troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie” – zauważył wiele lat temu angielski filozof Francis Bacon.
Czy wybrane przez nas lektury okażą się takimi „okrętami”? Wybraliśmy trzy książki polskich autorów, z myślą i o młodszych, i o starszych przyszłych czytelnikach. Oto one:
Grzegorz Kasdepke
„Co to znaczy… czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń” (dla najmłodszych i nie tylko) 2002
Rafał Kosik
„Amelia i Kuba. Godzina duchów” (średniaków i nie tylko) 2014
Barbara Kosmowska
„Kolorowy szalik” (dla młodzieży i nie tylko) 2014
A teraz trzeba zachęcić do czytania innych. Myśleliśmy, że dzięki tej grze już potrafimy… Ale przyszłe pokolenia? Czy będą wiedziały, jaką wartość ma czytanie? To dopiero zadanie – wyzwanie – głów łamanie… Co tu zrobić? Jak? Skłonić? Pobudzić? Uaktywnić!? Sprowokować? Jak? Szukając natchnienia, obejrzeliśmy film „Pożeracze książek” A. Maleszki. Korzystając z doświadczeń realizowania poprzednich zadań, myśleliśmy, rozmawialiśmy o tym i działaliśmy nie tylko we własnym gronie, a nawet odważyliśmy się zapytaliśmy autorów wybranych przez nas książek! Lektury znów zainspirowały nas do zorganizowania spotkań (11 i 18 maja 2017r.) w Sali pod Kolorowym Szalikiem i miniwarsztatów dziergania, origami, malowania na tkaninie. Dzięki temu powstały prawdziwe „skarby” do kapsuły czasu – zachęty do przeczytania wybranych przez nas książek:
1. Łańcuchy lektur. Przeczytasz jedną – sięgniesz po kolejną!
Dlaczego? Łączy je autor, bohater lub tematyka.
2. Pakiet przyszłego czytelnika/ rodzica przyszłego czytelnika
– koszulka z napisem promującym czytanie
– ulotki, naklejki
– przedmioty – atrybuty z polecanych przez nas książek: szalik, biały kruk, kora dębu
3. Listy do przyszłych pokoleń
– list od nas: Polonistów Magistów
– list Pana Rafała Kosika
Czy udało nam się kogoś skusić do przeczytania proponowanych przez nas książek, okaże się za 10 lat, nie wcześniej niż 19 maja 2027 roku 😉 Pozdrawiamy! I przekazujemy dalej słowa Rafała Kosika: „Niech moc książek będzie z Wami!”
Zadanie 3. gry GWO „MIĘDZY NAMI CZYTELNIKAMI”
POLONIŚCI MAGIŚCI – KLASA VI -2016/2017 – KROTOSZYNY
Zachęcamy do czytania przyszłe pokolenia…
„Książki – okręty myśli żeglujące po oceanach czasu i troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie”
Francis Bacon
1. Zachęta do czytania dla najmłodszych (i starszych, którzy im poczytają)
CZYTAJ W 2027 roku
Biały kruk? Spiorunować wzrokiem? Nie rozumiesz?
Poznaj książkę Grzegorza Kasdepke pt. „Co to znaczy… czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”, 2002r.
Dlaczego?
Język polski czasami jest „obcy”. Młodsi nie rozumieją starszych, starsi młodszych. Lata mijają, język żyje i się zmienia. Pojawiają się nowe słowa. Stare wracają albo zyskują nowe znaczenie. Ta książka w zabawny, przyjemny sposób pomoże to „ogarnąć”. 😉
Czytaj krótkie, zabawne historyjki (możesz też ich posłuchać), poznaj Bartusia, jego rodzinę, wzbogacaj język i daj się wciągnąć do łańcucha lektur tego autora.
1. ŁAŃCUCH* LEKTUR* Grzegorza Kasdepke tworzą, np.
– „Powrót Bartusia. Co to znaczy… po raz drugi, czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”
– „Mity dla dzieci”
– „Detektyw Pozytywka”
– „Wielka księga uczuć”
– „Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci”
– „Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela”…
2. Zachęta do czytania dla średniaków
Masz 11 – 13 lat?
CZYTAJ W 2027 roku
książki Rafała Kosika: „Amelia i Kuba. Godzina duchów”, „Kuba i Amelia. Godzina duchów”, 2014r.
Dlaczego?
To lektura dla dziewcząt i chłopców! Doceniona przez młodzież narracja. Dowiesz się, co myśli o wydarzeniach Amelia i co myśli Kuba. Ta sama historia, inny punkt widzenia.
Przeczytasz? Oto
2. ŁAŃCUCH* LEKTUR*, który opowiada o kolejnych przygodach Amelii i Kuby
– „Amelia i Kuba. Kuba i Amelia. Nowa szkoła” , 2015r.
– „Amelia i Kuba. Stuoki potwór”, 2016r.
– „Amelia i Kuba. Tajemnica dębowej korony”, 2017r.
PS
Polecamy też serię „Felix, Net, Nika” Rafała Kosika ;), a także jego list…