Rozstrzygnięcie 1. zadania

Rozstrzygnęliśmy pierwsze zadanie w tegorocznej edycji naszej gry czytelniczej. Wynik rywalizacji przedstawiamy poniżej, ale zanim do niego przejdziemy, postanowiliśmy opisać kulisy wyłaniania laureatów i wyróżniania prac.

W pierwszej kolejności przyjmujemy prace – te, które spełniają wymagania formalne i są zgodne z tematem zadania otrzymują 10 kapsli Między nami. Kapsle są nagrodą za podejście do rywalizacji, włożenie wysiłku i doprowadzenie go do finału. Za to należą się gratulacje, bo każdy wysiłek nawet najmniejszej grupy składa się na realizację głównego celu gry, jakim jest promowanie czytelnictwa.

Na drugim etapie dokonujemy podziału prac na dwie grupy. Ocenianym kryterium jest wypełnienie przez zespół obu wymogów szczegółowych. W tym zadaniu pierwszym wymogiem było wykonanie „żywego obrazu”, a drugim – wykorzystanie go do promocji czytelnictwa. Jeśli którykolwiek z nich został pominięty lub zmarginalizowany, praca trafiała do katalogu zatytułowanego NIE. Z przykrością musimy powiedzieć, że ponad połowa prac w tej edycji nie uwzględniała jednego z wymagań. Zwykle było to pominięcie etapu promocyjnego. A to właśnie on jest w naszej grze najważniejszy i powtarza się w każdym zadaniu od początku pierwszej edycji! Prosimy o zwrócenie na to uwagi w przyszłości.

Pozostałe prace trafiają do katalogu TAK i każda z nich mogłaby już znaleźć się wśród nagrodzonych lub wyróżnionych, gdyby nie to, że jest ich bardzo dużo, a nagrodzenie setki prac jest niemożliwe. Dlatego dokonujemy kolejnego podziału, w którym jesteśmy wyczuleni na przygotowanie się do zadania (stroje, scenografia), estetykę wykonanej pracy, siłę wyrazu (czy obraz przemawia do widza), pomysłowość promocji czytelniczej oraz „to coś”, które jest trudne do zdefiniowana. „Tym czymś” może być na przykład umiejętność oddania dynamiki sceny, mimika postaci z obrazu, szczególna scenografia albo szczególne zaangażowanie widoczne na zdjęciach – nie sposób wszystkiego wymienić. Jury po prostu w niektórych pracach to zauważa, a w innych nie. Tak przejrzane prace trafiają do katalogu BARDZO i spośród nich wybieramy zwycięzców oraz wyróżnionych – nie możemy wyróżnić wszystkich, bo jest ich jeszcze za dużo.

Niestety wiele zespołów nie wykorzystywało żywego obrazu do akcji promocyjnej, tak jakby wykonując dwa zadania – żywy obraz oraz niezależną od niego akcję promocyjną. Tymczasem mowa była o „wykorzystaniu podjętych działań do promocji czytelnictwa”. Na tym etapie musieliśmy odrzucić takie prace, mimo że ich autorzy niekiedy bardzo mocno angażowali się w promocję czytelnictwa.

Ostateczny wybór jest najtrudniejszy, bo polega na powtórnym porównaniu prac, zaostrzeniu kryteriów, czepialstwie i arbitralności. Każdy z jurorów ma swoje preferencje. Jednemu podoba się estetyka wykonania, drugiemu pomysł na promocję czytelnictwa. W końcu w gronie jurorów dochodzimy do kompromisu i ustalamy grupę prac, którym przyznajemy 1, 2 i 3 miejsca oraz wyróżnienia.

Oto pierwsi laureaci i wyróżnieni tegorocznej edycji gry:

I miejsce i 10 kapsli Między nami

Lekturomanki z Szymanowa

II miejsce i 8 kapsli Między nami ex aequo

Czytacze.pl z Tarnowa

Żuczki Czytacze z Kielc

Fajne Ludki z Trąbek Wielkich

III miejsce i 6 kapsli Między nami ex aequo

Czwartusie z Rososzycy

Piątusie z Rososzycy

Asy z Szóstej Klasy z Rososzycy

Wyróżnienia i 4 kapsle Między nami

Grupa I Co? z Wołomina,

Elipaka z Łążyna

Boska Drużyna z Warszawy

Śmierciożercy z Olsztyna

Departament Pomysłów z Chabówki

Nieziemscy Czytelnicy z Niebylca

Asy-Ananasy z Kamiennej Góry

Czytelnicy z Jaworzyny Śląskiej

Mali poeci ze Złotników Kujawskich

Gang Książkoholików ze Świerczyny

 

Gratulujemy!